Home Blog Zorunlu Trafik Sigortası Nasıl Yapılır?

Zorunlu Trafik Sigortası Nasıl Yapılır?

643
0
Views: 0

Meydana gelebilecek bir kaza durumunda karşı tarafın zararlarını karşılayan bir sigorta türü olan trafik sigortası, sürücülerin trafiğe çıkabilmeleri için yaptırılması yasal olarak zorunlu tutulan sigortalar arasındadır. Trafik sigortası fiyatları her sigorta şirketine ve sigorta poliçesinin kapsamına göre değişim göstermektedir. Zorunlu trafik sigortası, sigorta acenteleri ve sigorta hizmeti veren banka şubelerine giderek veya internet üzerinden kolaylıkla yaptırılabilir.

Trafik sigortası teklif sürecinde birçok sigorta şirketinden fiyat teklifi alıp bunları karşılaştırmanız yararınıza olacaktır. Bu anlamda 22 ayrı şirketin trafik sigortası ürünlerine kolaylıkla ulaşabileceğiniz Sigortambir, en güvenilir sigorta rehberiniz olacak. Sigortambir bünyesinde yer alan şirketlerin zorunlu trafik sigortası ürünlerine tek kanal üzerinden kolaylıkla ulaşarak, aradığınız ve bütçenize uygun olanı kolaylıkla bulabilirsiniz.

Trafik sigortası sorgulama işlemini online olarak yapabilirsiniz. Zorunlu trafik sigortası sorgulama işlemi için e-Devlet uygulamasını kullanmanız gerekmektedir. Bu işlem içinse e-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Zorunlu trafik sigortası sorgulama işlemi için e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra trafik poliçe sorgulama ekranına giderek aracınızın plakasını yazmalısınız. Gereken bilgileri doldurduktan sonra sorgula butonuna tıklamanızla birlikte karşınıza aracınızla alakalı trafik poliçe detayları gelecektir. Burada bilmeniz gereken nokta, sorunlu trafik sigortası sorgulama işlemini sadece kendi üzerinize olan araçlar için gerçekleştirilebileceğinizdir. Başkasına ait bir araç için sorgulama işlemi yapmanıza izin verilmemektedir.

Trafik Sigortası Süresi Ne Kadardır?

Zorunlu trafik sigortaları yıllık olarak yaptırılan işlemlerdir. Bir yılın sonunda poliçe süresi dolan sigortasız aracın trafiğe çıkması yasaktır. Trafik sigortanızın poliçe tarihlerini takip ederek bitiş tarihine ulaşmadan önce sigorta şirketlerinden teklif almalı ve poliçenizi yenilemelisiniz. Bunu yapmadığınız durumlarda her ay için yüzde 5 oranında gecikme zammı ödemek durumunda kalırsınız. Bunun yanında kaza yapmayan sürücüler, elde ettikleri hasarsızlık indirimini de kaybederler.

Zorunlu trafik sigortası olası bir kaza durumunda sigortalıyı değil karşı tarafı garanti altına almaktadır. Yani kaza durumunda karşı tarafın karşılaşabileceği maddi ve fiziki zararları karşılar. Yasa gereği zorunlu tutulan bu sigortanın yaptırılmadığı araçlar trafikten menedilme durumu ile karşı karşıya kalırlar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here